Dış gebelik (Ektopik gebelik)

Hamile olduğu bilinen, bhcg değeri yüksek olan, karın ağrısı bulunan, vajinal kanama olan, bayılma-tansiyon düşmesi bulunan ve acile başvuran her gebede dış gebelik olabileceği akılda tutularak hareket edilmelidir.

Bu vakalarda, hızlı bir şekilde vakit kaybedilmeden ultrasonografi yapılmalıdır. Dış gebeliğin saptanmasında gecikme ciddi rahatsızlıklara, hatta hayat kaybına bile neden olabilmektedir.  Ultrasonografide normal olarak rahim içinde gebeliğin görülmesi durumunda dış gebeliğin olmadığı kanaatine varılabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir gebeliğin rahim içinde izlenmesi durumunda dış gebelik tanısından uzaklaşılmaktadır. Çok çok istisnai bir durumda hem rahim içerisinde hem de rahim dışında iç ve dış gebelik aynı anda oluşabilir. Buna heterotopik gebelik denmekte olup çok nadir rastlanan bir durumdur. Heterotopik gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Gebeliğin rahim içerisinde normal olması gereken yerde bulunduğunu anlamak için ultrasonografi ile 3 noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

  1. Gebelik kesesi izlenmeli ve kese içerisinde ‘yolk sac’ denen ikinci bir kese olmalıdır.
  2. Bu ikinci kesenin hemen yanında fetusa ait yapılar izlenmelidir.
  3. Fetusa ait kalp atımı izlenmelidir.

Bu üç şartın ultrasonografi ile saptanması durumunda gebeliğin dış gebelik olmadığı konusunda görüş kesinleşmiş olur. Bu şartlardan bazılarının veya birinin eksik olması durumunda dış gebelik veya diğer bazı hastalıklardam şüphelenilir.

Fetusa ait kalp atımı ile ilgili yazımıza buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dış gebelikten şüphelenilmesini gerektiren durumlar nelerdir? Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gebelikte veya dış gebelikte BHCG değerinin anlamı ile ilgili genel prensipler nelerdir, burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.