Erken Gebelik Dönemi (0-13 hafta)

Gebeliğin Erken Dönemi


Gebe kalındıktan hemen sonraki ilk 13 haftalık süreçte (erken gebelik dönemi), kadın hastalıkları ve doğum uzmanı veya bir radyoloji uzmanı gebelik başlangıcınızı detaylı olmasa da ultrason ile izlemeye almaktadır. Buna genel olarak ultrasonala  birinci düzey tarama veya birinci seviye değerlendirme denmektedir.

 

Bu ilk haftalardaki değerlendirmede gebelik kesesi var mı, varsa yerleşim yeri neresidir, buna bakılmalı ve not edilmelidir. Gebelik kesesinin uzunluğu ölçülür ve gebelik haftası ile uyumuna bakılır. Gebelik kesesi içerisinde fetüsün olup olmadığına bakılmaktadır. Kese izlenmesine rağmen fetüsün izlenmemesi dış gebeliğin habercisi olabilir. Eğer kese içerisinde fetüs var ise bu durumda gebelik kesesi yerine fetüs baş-popo mesafesi (CRL – crown rump lenght) ölçülmelidir. Bu ölçüm gebelik kesesi uzunluk ölçümüne göre daha güvenilir bilgi vermektedir. Gebelik haftasını ve bebeğin yaşı ile uyumunu saptamada kullanılabilmektedir.

 

Yine ilk haftalarda kalp atımına ve kalp atım hızına bakılmalıdır.

Fetüs sayısına da ilk haftalarda bakılabilmektedir.

Ayrıca gebe iç genital yapıları, yumurtalıklar ve rahim incelenmelidir. Cul de sac veya douglas denilen rahime bitişik boşlukta az miktarda normal sıvı birikimi olabilmektedir. Aşırı sıvı birikimleri nor edilmeli ve takip edilmelidir. Gebelikte eğer varsa miyomlar (fibroidler) takip edilmeli ve not edilmelidir. Gebeliğe veya gebelik problemlerine neden olacak miyomlar kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından konsülte edilmelidir.

 

Gebeliğin ilk döneminde en anne adaylarının en çok merak ettiği soru ‘bebeğim yaşıyor mu?’ sorusu olmaktadır. Bu sorunun cevabı için, bebeğim yaşıyor mu? yazısına tıklayınız.

 

Dış gebelik ile ilgili bilgi için bu yazımıza tıklayarak okuyunuz.

Erken gebelik döneminde ultrason tetkiki neden önemlidir. Bu yazımıza tıklayarak okuyabilirsiniz.

Heterotopik gebelik ile ilgili bilgi almak için bu yazımına tıklayarak okuyabilirsiniz.