Gebelik Hakkında

Fetal kalp atımı

Fetüste kalp atımı ultrasonografi ile rahatlıkla dinlenebilmektedir. Anne karnındaki bebeğin kalp sesleri gebeliğin haftasına göre değişkenlik gösterebilir. Fetal kalp atımı bebeğin sağlıklı olduğunun göstergelerinden biridir. Nitekim fetal iyilik hali dediğimiz bu durum fetüsün rahat olduğunun, stres altında olmadığının bir göstergesidir.

Anne karnındaki bebekte kalp atımı ortalama 120-160 arasında değişkenlik gösterebilir. İlk olarak kalp atımının görülmesi 6. haftadan itibaren başlamaktadır. Ultrason cihazının özelliğine veya tetkikin karından veya alttan yapılıp yapılmadığına göre daha erken veya biraz daha geç olarak kalp atımı saptanabilir. İlk trimestr denilen gebeliğin erken dönemlerinde kalp atımı daha yüksek iken, son trimestr dediğimiz hamileliğin son dönemlerinde kalp atımı daha yavaş olabilmektedir.

Ancak kalp seslerinin müsade edilen sınırın daha altında olması bradikardi (kalp atımında yavaşlama) olarak adlandırılmakta olup bebeğin risk/stres altında olduğunun bir bulgusu da olabilmektedir. Bu durumda gebeye kadın doğum uzmanı tarafından detaylı bir değerlendirme yapılmaktadır.

Kalp seslerinin normalden hızlı olması durumuna ise taşikardi denmektedir. Bradikardiye göre daha nadir bir durumdur ve bazen ritm bozuklukları ile birlikte olabilmektedir.

Hızlı kalp atımı olan fetuslarda anne karnındaki bebeğe ‘fetal eko’ adı verilen, yine ultrason cihazı ile yapılan, başka bir kalp problemi olup olmadığının da araştırıldığı bir tetkik daha yapılmaktadır. Bu tetkikin bu işte uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir