Gebelik Hakkında

Heterotopik gebelik nedir?Heterotopik gebelik hem dış gebelik hem de normal gebeliğin aynı anda bir kadında görülmesidir. Normalde son derece nadir görülen bir durumdur, Yaklaşık 30 bin doğumda bir görülmektedir. Ancak  yardımcı üreme yöntemleri tedavileri yapılan kadınlarda risk bir miktar artmakla birlikte yine de nadir olup  7000 doğumda 1’e yükselmektedir.

 

Daha önce dış gebelik geçirmiş olmak, daha önce genital yollarda enfeksiyon-abse gelişmiş olması, rahimden daha önce  tüplerden ameliyat geçirmiş olmak heterotopik gebelik gelişme ihtimalini artırmaktadır.

 

Heterotopik gebeliklerde aynı zamanda dış gebeliğin de beraber bulunması nedeniyle, karın içi kanamalar, ağrı görülebilir. Özellikle beraberinde görülen dış gebelik kesesinin yaptığı iç kanamalar nedeniyle şiddetli ağrı, tansiyon düşüklüğü, ciddi halsizlik, kan sayımında düşüklük, nabız yükselmesi görülebilir. Şiddetli karın içi kanama hayatı tehdit eden boyutlara ulaşabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda hastanın gebe olduğunun  önceden bilinmesi ve ultrason ile iç kanamanın hızlıca saptanabilmesi ile hızlı müdahale yapılarak annenin hayati riski güvence altına alınabilmektedir.

 

Gelişmiş merkezlerde genelde laparoskopik yöntemler ile hızlı ve güvenli müdahale yapılabilmekte, özel durumlarda  açık ameliyata dönülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir