onkolojik tedaviler

KemoEmbolizasyon

KemoEmbolizasyon nedir?

Kemoembolizasyon; kemoterapi ve embolizasyon işleminin bir arada yapılmasıdır. İşlem çok küçük iğne deliği büyüklüğünde bir alandan girilerek, lokal anestezi ile uygulanan kapalı bir yöntemdir. Ameliyat veya açık bir işlem değildir. 

Kemo-embolizasyon, karaciğerin kanserlerinde (HCC, kolanjiokanser gibi) veya karaciğere sıçrama yapmış kanser vakalarında uygulanmaktadır. Bu yöntemde sıçrama odaklarına  bir taraftan yüksek yoğunlukta kemoterapi ilacı  verilirken bir taraftan da bu sıçrama odaklara giden damarların tıkanması sağlanmaktadır. 

Ancak bu yöntemde karaciğerdeki kanser odaklarına verilen kemoterapi işlemi koldan damar yolundan verilen kemoterapi uygulamasından farklıdır. Kemoembolizasyon yönteminde kemoterapi ilacı anjiografi yöntemi ile verilmektedir. Hastaya işlem anjiografi odasında yapılmaktadır. Standart anjiografi yapılır gibi hastanın kasık bölgesindeki atardamardan damar içerisine girilerek damar içerisinde seyahat edilerek karaciğere ulaşılır. Karaciğerde bulunan kanserli dokuların damarlarına ulaşılarak bu damarlardan sadece kitlelerin bulunduğu yere etki edecek şeklide kemoterapi ajanı verilmektedir. Böylelikle kemoterapi ilacının karaciğerdeki sağlıklı dokulara gitmeden sadece kanserli alana tesir etmesi sağlanmaktadır. Bu yöntemin koldan alınan kemoterapi işleminden ana farkı budur. Bu yöntem ile kanserli dokuya kemoterapi ilacı adeta adrese teslim benzetmesi yapılabilecek gibi nokta atışı olarak verilmektedir.

Kemoembolizasyon işleminin ikinci kısmı embolizasyon kısmıdır. İşlemde kemoterapinin verilmesinin yanısıra, işlem sonunda kanserli dokulara giden karaciğer içerisindeki bu damarların tıkanması (embolizasyonu) da sağlanmakta, bundan dolayı işlem sonunca karaciğerdeki kanserli doku kan akımı kesildiği için kandan beslenememekte ve kanser hücreleri beslenememesi nedeniyle ölmektedir.

Kemoembolizasyon yöntemi son yıllarda gelişme göstermiş, birkaç farklı yeni kemoembolizasyon metodu tedaviye girmiştir.

Bu yöntemler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir