onkolojik tedaviler

Radyoembolizasyon / Y90 / Mikroküre tedavisinin aşamaları nelerdir?

Mikroküre (Radyoembolizasyon) tedavisi iki aşamalı bir tedavi yöntemidir. İlgili hekim tarafından ultrasonografi, tomografi, MRG, PET/CT gibi tüm görüntüleme sonuçları ve hastanın kan tablosu incelendikten sonra tedavi uygulanmasına karar verildikten sonra iki aşamalı süreç başlamaktadır.

Her iki aşama da birbirine benzer olan bu iki aşama şu şekilde özetlenebilir;

  1. Test enjeksiyonu (Tc MAA verilmesi)

Bu aşamada anjiografik olarak hastanın karaciğerindeki kanser odakları içerisine Tc99m MAA enjeksiyonu yapılır. Bu test enjeksiyonu ile kanser odağının bu maddeyi tutup tutmadığı, bu maddenin başka organlara kaçış yapıp yapmadığı, nerelere hangi oranda kaçak olduğu tespit edilir. Yani bu aşama aslında bir planlama ve simulasyon aşamasıdır. Bu test aşamasını geçen hastalar tedavi aşamasında verilecek madde olan itrium90 maddesini bir sonraki aşamada almaya adaydırlar.

2. Tedavi aşaması

Bu aşamada MAA testinden geçen hastalara y90 mikroküre tedavisi (radyoembolizasyon) uygulanmaktadır. Birinci aşama ile tamamen benzer bir aşamadır. MAA testinde verilen madde yerine bu sefer gerçek tedavi edici özelliği olan Y90 maddesi uygulanmaktadır.

Her iki aşama da anjiografi ünitesinde aynı şekilde kasık atardamarlarından girilerek gerçekleştirilmektedir. İlk aşama olan test aşamasından sonra hastalar aynı gün eve gidebilmektedirler. İkinci aşama olan tedavi aşamasında ise hastalar bir gün veya belli durumlarda birkaç gün hastanede kalmaları gerekebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir