onkolojik tedaviler

Radyoemboliziasyon kimlere uygulanabilir?

Radyoembolizasyon (mikroküre tedavisi, Y90 tedavisi, SIRT, itriyum90) karaciğer kanserlerinde (HCC, kolanjiokanser) veya karciğere sıçrama yapan kanserlere kullanılabilmektedir.

Diğer lokal tedavilerin uygulanamadığı durumlarda (TAKE, TACE, Radyofrekans ablasyon, mikrodalga ablasyon, criyoablasyon, alkol ablasyonu vb gibi) uygulanabilen bir yöntemdir. Bu yöntem genellikle TAKE uygulanamayan hastalarda tercih edilebilmektedir.

Uluslararası kılavuzlarda (NCCN,AASLD, EASL, AHPBA) radyoembolizasyon tedavisi karaciğer kanserlerinde kabul gören bir tedavi olarak yerini almıştır.

Kimlere Radyoembolizasyon/mikroküre tedavisi uygulanabilir?

  1. Siroza bağlı karaciğer kanseri olan hastalarda karaciğer nakli bekleme sürecinde kanserin daha da büyümesi veya yayılmasını önlemek (bridging)
  2. Karaciğerdeki kanserin karaciğer içerisinde birden fazla odakta olması
  3. Karaciğerin içerisinde diğer yöntemler ile tedavi edilemeyecek büyüklükte kanser olması
  4. Hastanın ameliyat ile tedavi şansının olmaması
  5. Kanser odaklarının karaciğer içerisinde yaygın olması

Ayrıca diğer organlardan karaciğere sıçrama olan hastalarda da karaciğer içerisindeki bu odakların radyoembolizasyon yöntemi ile tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir.

Kolon kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin karaciğere sıçrama yaptığı durumda bir tedavi yöntemi olarak radyoembolizasyon/mikroküre tedavisi (y90) uygulanabilmektedir.

Radyoembolizasyon tedavisinin aşamaları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir