Tiroid Hastalıkları

Tiroid kanseri için yapılan ameliyatlar

Tiroid kanseri için yapılan ameliyatın adı tiroidektomi’dir. Bu ameliyatta tiroid bezinin ameliyat ile çıkartılması hedeflenmektedir. Tiroid bezi tamamen çıkartılan hastalarda ameliyatın adı total tiroidektomi, bir kısmı çıkartılanlarda subtotal tiroidektomi veya unilateral tiroidektomi olarak isimlendirilir. Tiroid bezinin tamamının alınması ya da bir kısmının alınıp alınmayacağı kişinin daha öncesinde yapılan ultrasonografi tetkikinin, sintigrafi tetkiki sonucunun, biyopsi sonucunun değerlendirilmesi, bu değerlendirme neticesinde tiroid hastalıkları ile ilgilenen uzman hekimlerin kararları ile belirlenmektedir.

 

Tiroid kanserinde yapılan ameliyatların teknik ayrıntılarını genel cerrahi uzmanı hekimlerle detaylı görüşünüz. Ancak burada belirtmek istediğimiz önemli nokta şudur; cerrahi öncesi kanser olduğu bilinen, biyopsi ile tanısı konulmuş hastalarda ameliyat öncesinde mutlaka ultrasonografi ile boyun haritalama yapılmasını önermekteyiz. Boyun haritlama yöntemi ile ameliyatı yapacak cerraha özellikle boyundaki lenf nodlarının yerleşimleri, bu lenf nodlarına (düğümlerine) sıçrama olup olmadığı, sıçrama olan hastalarda sıçrama olmuş lenf nodlarının lokalizasyonları belirlenmektedir. Bu şekilde yapılan boyun haritalama ile operasyonu yapacak hekimin ameliyat sırasında tüm lenf düğümlerinin göz önünde bulundurulması sağlanmaktadır.

 

Ayrıca boyun haritalama işleminde tiroid bezleri ve lenf düğümleri dışında, tükrük bezleri, atar ve toplar damarlar, paratiroid bezleri, yemek ve nefes borusu ve diğer yumuşak dokular da kontrol edilmiş, gözden kaçabilecek diğer olası patolojiler de dökümante edilmiş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir