Hashimato hastalığı

Hashimato hastalığı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu hastalıkta vücudun kendini korumak için var ettiği kendi bağışıklık antikorları hedef şaşırarak kendi tiroid bezimize saldırmaya başlamaktadır. Bu saldırı sonrasında tiroid bezi tahrip olmakta, tiroid bezi hücreleri bir süre sonra hormon üretemez veya çok az üretebilir hale gelmektedir. İşte bu üretirim azaldığı veya bitti durumlarda hipotiroidi dediğimiz hormonsuzluk hali ortaya çıkmaktadır. Bu hormonsuzluk hali ise vücutta birtakım semptomlara sebep olmaktadır. Bu hormonsuzluk hali birden değil yavaş yavaş ortaya çıkmakta, bu nedenle her hastada aynı ciddiyette semptomlar aynı şekilde görülmemektedir. hormonu çok azalan hastalarda semptomlar daha ciddi düzeyde iken, hormonu azalmasına rağmen halen bir miktar bulunan hastalarda daha hafif semptomlar görülmektedir.

Hashimato hastalarında görülebilecek belirtiler şunlar olabilmektedir;

  1. Halsizlik, yorgunluk
  2. Üşüme hissi
  3. Kabızlık
  4. Kuru cilt
  5. Saç dökülmesi, tırnak problemleri
  6. Kilo alımı
  7. Depresyon
  8. Adet düzensizlikleri
  9. Konsantrasyon, hafıza problemleri
  10. Cinsel problemler

Liste daha da uzatılabilir. Unutulmamalıdır ki tiroid hormonu metabolizma hormonudur, bu nedenle tüm vücutta metabolik her türlü problemlere konu olabilir.

Risk faktörleri;

Kadınlar, orta yaş dönemi, radyasyon öyküsü, ailesel genetik faktörler, bağışıklık immunite ile ilgili diğer otoimmun hastalıklar, romatolojik hastalıklar hashimato hastalığı riskini artırmaktadır.

Tedavi edilmediği takdirde;

Kalp hastalığı, tehlikeli olabilecek miksödem tablosu, guatr, doğumsal problemler, mental-psikolojik-seksüel bozukluklar görülebilmektedir.

Tanı nasıl konmaktadır;

Hastalığın tanısı kandaki bu antikorların saptanması ile konmaktadır. basit bir kan tahlili tanı komaya yetmektedir. Ultrasonografi ise tiroid bezindeki tahribatın gösterilmesi, bu tahribatın derecesi, tiroid bezinde bu tahribata bağlı gelişen değişiklikleri ortaya konmasını sağlamaktadır. Ayrıca hashimato hastalıklarında eşlik eden nodüllerin tanısını koymaya ve takibini yaramaktadır.

Hashimato hastalarında tiroid nodülleri eşlik edebilmektedir. Hashimato hastalığında tiroid nodülü saptanırsa ne yapılmalıdır. Hashimato hastalığında tiroid nodülünün önemi, takibi ve izlenmesi gereken yollar için buraya tıklayınız.

Tedavi ve takip;

Hashimato tanısı alan kişilerde şayet hipotiroidi gelişmiş ise (hormon üretimi azalmış ise) bu kişilere günlük hormon takviyesi yapılmalıdır. Genellikle aç karnına sabahları kahvaltıdan bir süre önce alınması önerilen tiroid hormonu kişilerin kilosuna ve ihtiyacına göre dozu ayarlanarak kullanılmaktadır. Hormon düzeylerinin belirli aralıklarla ölçülerek bu hormonun kan seviyesi kişiye özel olarak ayarlanmaktadır.