Papiller Kanser

Tiroid kanseri ne sıklıkla görülmektedir? Korkmalı mıyız? Diğer sık görülen kanserlere göre karşılaştırma yaparsak sıklığı nedir?

Aslında bu soruların cevapları eski bilimsel istatistiklerde mevcuttur. Tiroid kanserinin diğer kanserlere göre çok sık görülen bir kanser olmadığını söyleyebiliriz. 2016 yılında amerikada 64.000 yeni tiroid kanser hastası ortaya çıkmıştır. Bir karşılaştırma yapacak olursak, bu sayı kolon kanseri için 135.000, meme kanseri için 240.000 dir. Ancak her yıl 2000 den az sayıda hasta tiroid kanserinden hayatını kaybetmektedir. ABD’nde 2013 yılı itibariyle 630.000 tiroid kanserli hasta yaşamaktadır.

 

Tiroid kanseri tedavi edilebilir, tamamen düzelebilir , tam olarak kür sağlanabilir bir kanserdir. Hastalığa bağlı sağ kalım oranları oldukça iyidir.  Bunun için erken tanı ve tedavi gerekmektedir. Tiroid kanseri erken tanısı için yapılması gereken testler için bu bilgilendirme yazımızı tıklayınız. Tiroid kanserinin tedavisi cerrahidir. Gerekli durumlarda Radyoaktif iyot (halk arasında atom tedavisi olarak bilinmektedir) tedavisi uygulanabilmektedir.

 

Tiroid kanseri ameliyatı ile ilgili kısa bilgilendirme yazımız için tıklayınız.

Radyoaktif iyot (Atom tedavisi) hakkında kısa biligilendirme yazımız için tıklayınız.